Új védjegyrendszerrel népszerűsíti a minőségi élelmiszereket a Nébih

Vágólapra másolva!
Az új védjegyrendszer bevezetésének célja a kiváló minőségű élelmiszerek kiemelése, bemutatása hirdetése. A Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyrendszer olyan új, hiteles, szakmailag és tudományosan is megkérdőjelezhetetlen, értékteremtő hazai minőségrendszer, ami a nevében jelzett élelmiszereket megkülönbözteti a kínálat egyéb termékeitől, a vásárlók számára hiteles információt nyújt, s valódi garanciát jelent a hazai piacon a kiemelkedő minőségű termékekre. 
Vágólapra másolva!
Forrás: NÉBIH

Napjaink kiélezett versenyében egyre több megkülönböztető márkajelzéssel, védjeggyel találkozhatnak a vásárlók az élelmiszerek csomagolásán, hiszen számos gyártó és forgalmazó azzal igyekszik elnyerni a fogyasztók bizalmát, hogy termékeiket ily módon különböztetik meg a kínálatban szereplő többi árutól.

Az élelmiszerbiztonság és minőség fokmérőjeként működő, egyedülálló KMÉ védjegyrendszer mögött a Nébih laboratóriumi és szaktudása áll. A KMÉ-védjegy emiatt a minőség garanciája.
A KMÉ kétfokozatú védjegy, alap- és arany fokozattal rendelkezik.

  • Az alapfokozatra a márkatulajdonos pályázhat. A pályázatról a bírálóbizottság javaslata alapján a védjegyjogosult dönt.
  • Az arany fokozat a Nébih Termékmustra eredménye alapján igényelhető, és a prémium kategóriát képviseli.

A KMÉ védjegy arany fokozatát csak olyan termékek nyerhetik el, melyek kiválóságukon túl olyan, minőségi követelményeknek is meg tudnak felelni, mint az alapanyag, a gyártási technológia, vagy a fenntarthatóság.

Forrás: NÉBIH

A KMÉ alapfokozatú védjegyre jelenleg a tejtermékek előállítói, forgalmazói pályázhatnak, nyolc kategóriában: fogyasztói tej, joghurt, kefir, tejföl, túró, vaj, tejszín, trappista sajt. A KMÉ alapfokozatára bárki pályázhat, aki élelmiszert állít elő. A védjegy elnyeréséhez a pályázónak bizonyítania kell, hogy terméke érdemes a kiválóságot jelképező védjegy viselésére, mert kiemelkedik az átlagos áruk sorából. Emellett termékmintát is be kell nyújtania. A pályázat beküldése után egy helyszíni auditra is sor kerül. A beadott anyagok és az ellenőrzés eredményei alapján a KMÉ bírálóbizottsága tesz javaslatot arra, hogy a termék viselhesse a védjegyrendszer alap fokozatát.

A védjegyrendszer arany fokozatának elnyeréséhez a belépőt az ún. Termékmustra jelenti. Ez a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által koordinált, laboratóriumi vizsgálatból, kóstolásból és csomagolástesztből álló vizsgálatsorozat, melynek célja az adott termékkör szereplőinek összehasonlítása és a legjobbak kiválasztása. A Termékmustrára bekerülni az ún. polcfelmérés révén, vagy jelentkezéssel lehet, a Nébih hivatalos weboldalán keresztül. A vizsgált termékcsoportra első lépésként a Nébih szakértői tesznek javaslatot, ezt követi a polcfelmérés és nevezés, a mintavétel, a laboratóriumi mérések, a minőségmustra, a csomagolásteszt, a jelölésvizsgálat, a sorrend felállítása, és végül a javaslattétel. Az első Termékmustrán 2019-ben egy hagyományos, a Magyar Élelmiszerkönyv által is szabályozott termékre, a tejfölre esett a választás. Idén a tehéntúró termékekre rendezték meg.

Azért, hogy a Nébih szakemberei megtalálják a hazai kínálat legjobbjait, egy összetett vizsgálati rendszerben hasonlítják össze a termékeket, mely során laboratóriumaikban megmérik a termékek biztonsági és minőségi paramétereit, valamint professzionális bírálók széles köre részvételével történő, „összekóstolás” történik, melyen számos szakmai szervezet képviselői, dietetikusok, gasztronómiai szakértők, egyetemi kutatók, gyártók és forgalmazók is részt vesznek, de természetesen fontos vásárlói szempontok is előtérbe kerülnek.

Forrás: NÉBIH

Amikor egy termék megfelelt az összes vizsgálatnak és továbbjutott a kóstolói-tesztelői szakaszon is, alkalmassá vált a KMÉ védjegy arany fokozatának használatára, így a termék gyártója vagy forgalmazója megkapja a lehetőséget, hogy megigényelje a védjegy használati jogát. Amennyiben a termék előzetesen már rendelkezett KMÉ alapfokozatú védjeggyel, úgy egy egyszerűsített eljárást követően bírálóbizottság javasolhatja a tulajdonosnak az arany fokozat odaítélését, ha azonban a termék nem rendelkezik még KMÉ-védjeggyel, akkor egy helyszíni auditon is át kell esnie a gyártó üzemnek. A használati jogot három évre kaphatják meg a gyártók és forgalmazók. Ez idő alatt kötelező önellenőrzések és utóellenőrzések biztosítják, hogy a pályázó megfeleljen a tanúsítási követelményeknek.

Több más védjeggyel ellentétben nem cél, hogy minden termék viselje a KMÉ védjegyeket, ugyanis kizárólag a magas minőségű termékek érdemelhetik ki az elismerést, a védjegyrendszer célja ezen élelmiszerek kiemelése és népszerűsítése. Az élelmiszeripar szereplői a rendszernek köszönhetően előnyt kovácsolhatnak abból, ha termékük kiemelkedik a kínálatból, a vásárlók pedig biztosak lehetnek benne, hogy ha KMÉ védjegyes terméket vásárolnak, akkor minőségi élelmiszer került a kosarukba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!