Reggel van, örülünk a karácsonynak, és akkor toljuk a szokásos vajas pirítóst? Azt már nem: a karácsony a szereteten túl az egymásra figyelésről is szól, amibe a közös evés, a vidám lakomák és a gyomor kényeztetése egyaránt beleillik. Ezt már reggel el kell kezdeni.
Persze alap, hogy díszítés közben eszegetjük a szaloncukrot, csirketöltés közben kóstolgatjuk a gesztenyét. A bejgli szeletelésekor is rengeteg fölösleges szél, sarok és törmelék képződik, amit muszáj eltüntetni – mindezeken túl enni kell valami jót reggelire.
Valami olyat, amit máskor biztosan nem tennénk az asztalra.
Utoljára kisiskolás koromban ettem jó kuglófot egy kis dunabogdányi pékségben, azóta csak morzsálódó, száraz, fojtós, fullasztós tésztájú példányokkal találkoztam. A bizonyos gyermekkori ideális kuglóf puha volt, belül pedig annyira foszlós, hogy szálakra szedve lehetett eszegetni.
Pedig nem nehéz jó kuglófot sütni, csak a régi iskolákhoz kell visszanyúlni: el kell felejteni a sütőport, a kuglóf ugyanis eredetileg egy gazdag kelt tészta, olyasmi, mint a kalács, csak nem formázva sül, hanem egyszerűen formába öntve. Minden régi recept élesztővel készíti, és rengeteg tojással, nem pedig sütőporral.
Alapanyagok:
A tejszínt meglangyosítom, belekeverem az élesztőt és a cukrot, majd hozzákeverem a tojássárgáját is. A liszthez adom a sót, folytonos keverés közben elkeverem a tojásos tejszínnel. Ha összeállt, kevergetve hozzáadom az olvasztott, de nem forró vajat is. A tészta egyharmadát átteszem egy másik tálba, belekeverem a kakaóport. A kuglófformát kivajazom, beleöntöm a sima tésztát, majd a kakaósat is utánaküldöm. Letakarva hagyom kelni kb. 45 percig. 180 fokos sütőben kb. 50 perc alatt sül át. Mellé habos kakaó dukál.
Tojásban is lehet újat mutatni, például ezt a gőzben sütős módszert, amiben az a zseniális, hogy megvédi a tojásokat a túlkészítéstől, kiszáradástól, és szinte biztosan tökéletesen lágyak maradnak.
A lágy tojás és a tükörtojás nagyon kényes műfaj,
a rántotta pedig nagyon hétköznapi az ünnepekhez, így ez az ideális középutas megoldás.
Alapanyagok:
Ahány személyre készül, annyi kis hőálló bögrét vagy formát veszek elő. Kivajazom, sót, borsot hintek az aljára. Beleütöm a tojást, majd ráöntök 2 evőkanál tejszínt. Tepsibe állítom, a tepsibe pedig annyi forró vizet öntök, hogy a formák feléig érjen. 160 fokosra előmelegített sütőbe teszem, és kb. 7 percig sütöm. Akkor jó, ha a fehérje szilárd, de a sárgája még remegős.
Variációk:
A tojásra apróra vágott füstölt sonkát, esetleg gombát vagy sajtot szórok, erre öntöm a tejszínt, minden mást ugyanúgy csinálok, mint fent.
Azért azt is megértjük, ha valaki a töltött csirkére tartalékolja a gyomra energiáit, de mégis valami mást szeretne enni karácsony reggelén, mint mindennap. Remélem, létezik rajtunk kívül olyan, aki a gyümölcsös pitéket voltaképpen a töltelékért, az édes, fahéjas sült gyümölcsért szereti: ez a recept éppen nekik szól. A joghurthab baromi puccosan hangzik, valójában csak egy fanyarabb, könnyebbfajta tejszínhabról van szó, ami jól passzol a sült gyümölcshöz.
A sült gyümölcsökhöz:
A joghurthabhoz:
A gyümölcsöket megpucolom, tűzálló tálba teszem, megszórom egy kevés cukorral és fahéjjal, esetleg egy kis mazsolával, és 180 fokos sütőben, kb. 20 perc alatt puhára sütöm. A jéghideg habtejszínt kemény habbá verem. Nagyon óvatosan összeforgatom a joghurttal. Egy-egy tálnyi sült gyümölcs mellé egy-egy nagy kanálnyi habot adok.
Az amerikai mintaanyukák ezzel lepik meg a családot egy rohanó hétköznapi reggelen is. Na persze. Ha mi nem is sütünk egy sima hétfőn, ünnepibb reggeleken elég jól tud esni, annyira pedig azért nem nagy munka, hogy különösebben belefáradnánk.
Alapanyagok:
A tojásokat szétválasztom. A sárgákhoz keverem az olvasztott vajat, a tejet és a tejfölt. A fehérjéket a sóval elkezdem verni, majd keverés közben kanalanként hozzáadom a cukrot. Kemény habbá verem.
A sárgákhoz keverem a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, majd a habot is beleforgatom.
Serpenyőben nagyon kevés vajat olvasztok, és merőkanálnyi adagokban kisütöm a palacsintákat.
Igen, ez zsír, cukorral.
Nagyon durva: a szalonna ropogósra sül, közben pedig a cukor egy extravékony, ropogós réteggé karamellizálódik rajta.
Nem is nagy munka ahhoz képest, mennyire ütős.
Alapanyagok:
A szalonnaszeleteket sütőpapírral bélelt tepsire fektetem egymás mellé. Kevés cukrot szórok mindegyikre úgy, hogy vékonyan, de egyenletesen legyen rajta elosztva. Hideg sütőbe teszem, 180 fokra állítom, és kb. 15-20 perc alatt barnára sütöm.
Nem kell megijedni, bár zabpehely van benne, azért egyáltalán nem könnyű dologról van itt sem szó.
Az olajjal és mézzel bevont zabpehelyszemecskék ropogósra sülnek, ennyit az egészséges reggeliről.
És igen, karácsony van, mindenre mézeskalács-fűszerkeveréket szórunk, még a kávéba is.
Alapanyagok:
A zabpelyhet a kókuszreszelékkel nagy, mély tálba teszem. Egy kisebb tányérban összekeverem a mézet, az olajat és a fűszereket. Ezzel a keverékkel locsolom meg a zabpelyhet. Egy nagy lapáttal addig keverem, míg a ragacsos folyadék mindenütt be nem vonja. Egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra terítem. 200 fokosra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt aranyszínűre pirítom. Ha kihűlt, elkeverem a magokkal és aszalt gyümölcsökkel.
Ha szenteste napján esetleg nem volt rá idő, nyújtsák el luxusreggelikkel a karácsonyt, és tegyenek boldoggá valakit vele karácsony reggelein vagy utána bármikor – a jó szándékra mindig szükség van.