Alakulóban az alapkutatás támogatása az EU-ban

Vágólapra másolva!
Hosszú, csaknem kétéves előkészítő munka után múlt héten megalakult az Európai Kutatási Tanács (ERC - European Research Council) Tudományos Tanácsa. Az ERC 2007-től az öreg kontinensen végzett tudományos alapkutatásokat támogatja és fogja egybe az Európai Unió égisze alatt. Az európai tudományos élet és a tagállamok kormányainak támogatásával alapított szervezet életre hívását a szakértők az Európai Kutatási Térség megvalósulása érdekében tett egyik legfontosabb lépésnek tartják.
Vágólapra másolva!
A Tanács tagjaihttp://europa.eu.int/rapid/pressReleasesAction.do?reference=MEMO/05/265&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=frA tagok bemutatása az EU honlapján (angol)Europe elects a research councilhttp://www.nature.com/news/2005/050725/full/050725-8.htmlA megalakulásról szóló cikk a Nature-benA fény fizikája/kroonorbert/index.htmlKroó Norbert legutóbbbi előadása az ME-n

A 22 tagú Tanácsban világhírű tudósok vesznek részt a tudomány - és Európa - minden területéről. A testület tagja lett a Mindentudás Egyetemén korábban két sikeres előadást is tartó Kroó Norbert fizikus, az Magyar Tudományos Akadémia alelnöke is.

Európában évek óta tárgyalások folynak egy országokat összekötő, az európai tudományos életet összefogó támogatási rendszerről. Ez részben helyettesíthetné, de inkább kiegészítené a jelenleg tagállamonként külön kezelt alapkutatáshoz köthető pályázati alapokat.

Az EU-ban jelenleg is léteznek tudományos kutatásokat felkaroló programok, de ezek többségét az Európai Bizottság és elsősorban a gazdasági versenyképességet növelő kutatások támogatására indította. Sok tudós régóta panaszkodik amiatt, hogy nehezen lehet alapkutatási célokra pénzt szerezni, mivel ott legtöbbször nehezebb kimutatni a gazdasági hasznot.

A Bizottság 2005 áprilisában tette közzé a 7. Kutatási Keretprogram (2007-2013) első változatát. Ebben az anyagban javasolták, hogy jöjjön létre az autonóm Európai Kutatási Tanács azzal a céllal, hogy elősegítse az élvonalbeli alapkutatások megvalósulását a tudomány és technológia valamennyi területén, beleértve a társadalomtudományokat is. A tervek szerint a pályázó csoportok az európai mezőnyben versenyeznek majd egymással.

A javaslatot nagyon kedvezően fogadták a tagállamok kormányai és a tudományos közösségek is. A cél az, hogy az európai tudomány kiválóságát meg lehessen erősíteni. Az ERC az európai kutatások legjavát fogja támogatni, szakértő bírálóbizottságok javaslatai alapján. Az erre a célra elkülönített pénz nagyságát még nem lehet tudni, becslések szerint körülbelül 1-1,5 milliárd dollárt osztanak majd ki évente.

"Olyan lesz, mint a Bajnokok Ligája, mely a futball színvonalát képes emelni. Az ERC az európai kutatás minőségén fog javítani" - magyarázza a Nature tudományos magazin honlapján a testületbe választott Robert May, a brit Royal Society elnöke.

Habár a Tanács tagjait sikerült kiválasztani, a testület legkorábban két év múlva kezdheti meg a tényleges munkát, melynek részleteit még nem lehet tudni. Az ERC ennek ellenére októberben megtartja első ülését.

Szakértők szerint az lett volna a legjobb, ha a kezdeményezés teljesen függetlenedik a Bizottságtól, de végül mégis a 7. Kutatási Keretprogram részeként kezelik. Ennek ellenére bízni lehet abban, hogy végre valóban tudományos alapokon és nem politikai céloktól vezérelve születnek majd a döntések.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!