Ha lufi, akkor héliumos! De mire jó még a hélium?

Vágólapra másolva!
A színes lufik a gyerekek nagy kedvencei. Már a felfújásuk is mókás feladat, ha kevés levegő kerül bele, akkor nem elég feszes ha sok, akkor pedig kidurran. Lehet a lufival labdázni, de kiváló dekorációs elemként is szolgál, születésnapi zsúrokon, bolti megnyitókon, esküvő dekorként. A megunt lufikat pedig egy hegyes tárggyal ki is durranthatjuk.
Vágólapra másolva!
Forrás: freepik

Népszerű kellék partikon a héliumos lufi, de a gyerekek is szívesen vezetik zsinegen a héliummal töltött léggömböket. Vigyázni kell, hiszen könnyen elszállhat, vagy a plafon tetejére „ragadhat”. Aki pedig fel akarja dobni a buli hangulatát, felszívhatja a lufi tartalmát és vicces hangon szórakoztathatja a társaságot.

Mit érdemes tudni a héliumról?

A hélium a nemesgázok közé tartozó, színtelen, szagtalan gáz. A világegyetem második leggyakoribb eleme, a Földön viszont ritkának számít. A Napban folyamatosan termelődik, hiszen két hidrogénatom egyesülésével alakul ki. Ez a folyamat adja a nap hőjét és fényét.

A hélium egy semleges gáz, normál körülmények között nem lép reakcióba környezetével. Ezért nem is gyúlékony, nem mérgező. Az iparban ezt a tulajdonságát ki is használják, védőgázként.

A legnagyobb mennyiségben földgázlelőhelyeken fordul elő melléktermékként. Az iparban, az egészségügyben is nagy kereslet mutatkozik erre a ritka nemesgázra.

A hélium gáz felhasználása

Mivel a hélium tömege kisebb a levegőt alkotó molekulákénál, ezért felfelé áramlik. Ezért száll el a héliummal töltött lufi. Természetesen nem csak a gyerekek szórakoztatására használják fel a héliumpalackok tartalmát. Lufik mellett a léghajók töltőanyagaként is hasznos. Cseppfolyósítva rendkívül alacsony hőmérsékletű hűtőanyagként használható, például reaktorokban.

Az ipari termelések során védőgázként használható, például szilíciumkristályok előállításánál, de magas hőmérsékletű ívhegesztésekkor is alkalmazzák. Védőgázként használják élelmiszerek tartósításához, vagy fénycsövek töltőgázaként is, illetve rakétahajtóművek üzemanyagaként is általános választás.

A mélytengeri búvárok palackjában az oxigén és a nitrogén mellett hélium is található, ezzel csökkentve a keszonbetegség kialakulásának valószínűségét.

Miért lesz vékony hangunk a héliumtól?

A héliumos lufik felszívása, tartalmának letüdőzése után néhány másodpercig elvékonyodik a hangunk. Ez a jelenség partikon igazi humorforrás. A fizikai magyarázata a jelenségnek az, hogy a héliumban a hang háromszor gyorsabban terjed, így megváltoztatja a hangszínt. Vékonyabbnak halljuk a beszédhangot. A hatás csupán néhány mondat erejéig hallható, ezért érdemes előre kitalálni mit is akarsz mondani. Egy filmes idézet, dalszöveg, vagy mondóka elhangzása még inkább fokozhatja a hangulatot.

Túlzásba vinni nem szabad! Amikor héliumot lélegzel be, a tüdődbe nem jut oxigén, ezért ájuláshoz is vezethet a túl sok hélium beszívása. Ha ez mégis bekövetkezne, akkor sem okoz maradandó hatást, néhány mély levegővétel után helyreáll az oxigénellátás.

A héliumos palackból közvetlenül azonban tilos beszívni a gázt! A gázpalackokban ugyanis túlnyomás uralkodik. A túlnyomásos gáz a tüdőbe jutva elrepesztheti a léghólyagocskákat, és hajszálereket, tüdőembóliát is okozhat egy ilyen meggondolatlan cselekedet. A figyelmeztetés minden iparilag palackozott gázra igaz. Oxigéntartályból sem szabad közvetlenül beszívni a gázt, a túlnyomás káros, attól függetlenül, hogy az adott gáz mérgező vagy sem. A hélium tehát önmagában nem veszélyes, nem mérgező anyag, de felelőtlen használata mégis lehet veszélyes.

A héliummal töltött luftballon sok örömet okozhat a gyerekeknek, de születésnapi vagy egyéb partikon a felnőtteknek is okozhat vidám perceket. Ne feledd, hogy dekorációként sem utolsó! A héliumos palack használata azonban körültekintést igényel, hogy valóban örömteli legyen a héliumos lufik használata.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!