2012.09.10. 23:53
Nem találja magát Djokovic
2012.09.10. 23:59
Cikkünk folyamatosan frissül
Négy vesztes döntő után megszerezte az első Grand Slam-győzelmét Andy Murray, miután a US Open döntőjében ötszettes csatában legyőzte Novak Djokovicot. Murray sikeréhez a roppant erős fizikuma jelenthette a kulcsot, bár ő maga azt mondta: nem tudja, hogyan nyert.
02:02
2012. szeptember 10.

Murray túlságosan passzívvá válik, Djokovic támadásba lendül, és ellenfele hibáit is kihasználva szépít.

02:08

Már mindkettőjüknek volt labdája a játék megnyeréséhez, végül Djokovicnak sikerült a terv, innentől Murray nem bukhatja az adogatását, ha nem akar bajba kerülni.

02:12

Egy játékra került a 2-0-s szettarányhoz a skót, miután magabiztosan hozta a szervagémjét.

02:16

Feljön 5:3-ra a szerb, ha most Murray nem hozza az adogatását, megint elszabadulhat az őrület, mint az első szett végén.

02:20

Három bréklabdáig jutott az ezúttal türelmesen és bátran teniszező Djokovic. Murray elaludt a nagy vezetés birtokában, egyelőre nem tud váltani, sőt csúnyát hibáz és leadja kettős brékelőnyét.

02:25

Djokovic nem bízza a véletlenre, hozza az adogatását, és már olyannnyira magabiztos, hogy egy pazar átpörgetéssel zárja le a játékot, és 0:4-ről kiegyenlít.

02:28

Murray csak lerázta a rozsdát magáról, nehezen bár, de beindult, hozta az adogatását, ebben a játékban pedig már Djokovic csapkodott az ütőjével a levegőbe.

02:37

Igaz, amit Murray állított a meccs előtt: az olimpia megnyerése óta mentálisan erősebb lett. Kínkeservesen ugyan, de végképp összekapta magát az utolsó pillanatban, és 4:0-ról 5:5-re alakuló játszma utolsó két játékát behúzta. A végén Djokovic adogatott, mindketten kőkeményen ütöttek, Djokovic viszont elrontott egy lecsapást, majd egy tenyeres keresztet, challenge-et is kért, de az is csak azt mutatta, hogy széleset ütött. Ezzel pedig Murray a második szettet is behúzta.

02:45

Csupa fordulat: a harmadik játszma elején mindjárt két bréklabdája van Djokovicnak, de Murray ekkor valósággal letolja a pályáról, üt ászt, ászértékűt, meg pár kegyetlen tenyerest, ezzel a maga javára fordítja a gémet.

02:52

Most már a volt világelső sem aprózza el, rendkívül erőteljesen játszik a maga adogatásánál, 40:30-nál Murray hatalmasat védekezik, egy lapos tenyeressel még nyerő helyzetbe is kerülhetne, de Djokovic egy vetődős röptével kiegyenlít.

02:56

Először az est folyamán brékelőnybe került Novak Djokovic, már a returnökkel támadta Murray szerváit, a kompromisszummentes játéka pedig kedvező helyzetbe hozta a harmadik játszmában. Murray fogta kicsit a bokáját pár sprint után, de ápolás nem volt.

03:01

Djokovic hozta az adogatását, közben egészen káprázatos labdamentet is produkáltak: Murray rövidített, Djokovic beért a hálóhoz és az alapvonal közelébe tolta ki a labdát, amit Murray beért, háttal egy lágy mozdulattal visszaívelt, Djokovic megtámadta a labdát, Murray vissza tudta ütni, de out lett. És ez csak az egyik pont volt.

03:05

Murray viszont a szett hajrájáig kergetheti Djokovicot, hátha akkor megremeg. Az első lépést megtette, 3:2-re felzárkózott.

03:11

Két bréklabdáig is eljut Murray, de Djokovic ekkor megmutatja, hogy ő sem gyenge fejben, olyan pontokat nyer meg, mintha játszma végén volnának, és hozza is az adogatását.

03:17

Murray kicsit elvesztette a fonalat, a szél alábbhagyott, ami kedvez Djokovic gyors játékának, ráadásul ismét brékelt, így adogathat a harmadik szett megnyeréséért.

03:25

Bár 0:30-ra is állt, végül hozta az adogatójátékát a szerb klasszis, így fogott egy szettet. A lényeg azonban az, hogy már Djokovic játszik fölényben, Murray csak védekezni tud, azt is csak rövid ideig.

03:29

Djokovic nagyon belelendült, felmegy a hálóhoz, fogadóként is irányítja a meccset, így rögtön a negyedik játszma elején tett egy nagy lépést az egyenlítés felé.

Forrás: AFP

03:34

A negyedik szettet egyelőre teljesen uralja Djokovic. Murray adogatóként zárkózik kicsit, de beszédes, hogy míg az első két játszmában Djokovic 19-19 nem kikényszerített hibát ütött, a harmadikban csupán hatot.

03:38

A saját adogatásait is nehezen hozza Murray, pontosabban először hozta a negyedik játszmában, közben viszont a rontott pontjai után a testbeszéde nem sok jót árult el az esélyeiről.

03:44

Reakció

Érdekes a közönség reagálása a meccsre: az első két szettben az akkor szétesett Djokovic pontjainak örült jobban, ezúttal viszont Murray fogadóként szerzett pontjait fogadja ováció.

03:47

Djokovic szerválásnál hosszasan pattogtatja a labdát, erre a bíró figyelmezteti. Djokovic értetlenkedik, erre a bíró határozottan megismétli, hogy már eddig is túl sokat várt. Válaszképp Djokovic szervál egy ászértékűt, majd kajánul a bíróra néz. Aztán meg hozza az adogatását - egy bréklabdát hárítva -, és tombol egy nagyot.

03:50

Kicsit összeszedte magát a skót, most simán hozta az adogatását.

03:57

Atomtenisz

21 ütéses, erőből végigvitt labdamenet végén szerez pontot Djokovic, de Murray is próbált támadni, ahol lehet. Egy újabb, 30 ütéses menetben Murray átvette az irányítást, Djokovic egy idő után nem bírta a védekezést, elesett a pálya egyik sarkában, Murray pedig a másikba beemelte a labdát. Ám még így sincs bréklabdája a skótnak, sőt visszajött Djokovic és 4:2-re ellépett.

04:03

Hihetetlen labdamenet Murray adogatásánál is, rövidítésekkel és röptékkel teli, végül a skóté a pont, majd szépít is.

04:09

Nincs olyan nagy fölényben ezekben a percekben Djokovic, mint a harmadik szettben, ám az adogatásaihoz ragaszkodik, pedig Murray szép ütésekkel is szerez pontokat.

04:12

Csúf hettős hiba és egyéb rontások után Murray végül elbukja az adogatását, Djokovic egyenlített, ráadásul ő adogathat a döntő játszma elején.

04:15

Forrás: AFP

04:22

Murray roppant szívósan kapaszkodott, eljutott bréklabdáig, majd egy óvatos menet végén a labdája megcsúszott a háló tetején, Djokovic elvétette a ritmust és a hálóba küldte a labdát. Murray nagy esélyt kapott, az adogatásait kellene hoznia, hogy GS-győztes legyen.

04:27

Murray hozza a szerváját egy egészen kemény, elkeseredett csata végén. 2:0-ra vezet a döntő szettben.

04:32

Murray hihetetlen szívósan védekezik továbbra is, 40:40 Djokovic adogatásánál. Úgy tűnik, ha az akaraton múlik, jók az esélyei a skótnak.

04:35

Két labdát is a hálóba ütött 40:40 után a szerb klasszis, ezzel a frissebb, jobban mozgó Murray 3:0-ra vezet és kettős brékelőnyben van.

04:41

Djokovic minden maradék erejét összeszedve ismét egy keményebb teniszre vált, a hosszú menetekbe rendszeresen beletesz egy-egy brutális pörgetést, sikerül is visszavennie egy bréket, adogat a 3:2-ért.

04:46

Djokovic adogatásánál 40:40, óriásiakat nyög a szerb, az utolsó erőtartalékait mozgósítja, fel is jön 3:2-re. Négy óra 36 perce tart a meccs.

04:50

Két jó szervával indít Murray, aztán üt egy harmadikat. Ez most gyors gém, de már 54 hosszú labdamenet volt a meccsen. Murray nem hibáz, őrzi az előnyét.

04:55

..

Murray adogathat a meccsért!

04:58

Murray adogatása előtt ápolást kért Djokovic, amit nem nagyon szokás, de talán ez az utolsó lehetősége a szerbnek. A közönség kifütyüli, ő mutogat.

05:01

Szervál Murray, befut egy rövidítést, 15:00. Aztán egy adogatásánál outot mondanak, kikéri a maradék challenge-ét, de a labda érinti a vonalat, 30:00. Djokovic outot üt, 40:00.

05:03

Az első meccslabdát hárítja Djokovic. Murray első szervái most nem jönnek, de Djokovic a másodikból hosszút üt, Murray a US Open győztese!

05:15

"Gratulálok Andynek, aki az első Grand Slamjét nyerte. Megpróbáltam a legjobbamat nyújtani, mindent kiadtam magamból" - mondta szűkszavúan Djokovic a díjátadón.

05:16

"Trükkös körülmények közt kellett játszani, Novak nagyon erős volt, ezért mentálisan sem volt könnyű. Nem tudom, hogyan sikerült megnyerni a meccset öt óra alatt" - mondta az állni is alig bíró Murray.

05:19

A végeredmény:
Djokovic (szerb, 2.) - Murray (brit, 3.) 6:7 (10-12), 5:7, 6:2, 6:3, 2:6

23:45

Andy Murray már a szombati elődöntőben legyőzte Tomas Berdychet egy szó szerint viharos meccsen, melyen egyszer a szél befújt a pályára egy széket, amire egy teniszütőkkel teli táskát tettek. Djokovic David Ferrer elleni elődöntőjét félbeszakították az első szett végén, és csak vasárnap fejezték be. A szerb klasszis panaszkodott is, hogy egymás utáni napokon kell elődöntőt és döntőt játszania.

23:52

Murray és Djokovic egyaránt 25 éves, gyerekkori barátok. "Djokovic legyőzése az olimpiai elődöntőben számomra egy nagy diadal volt" - mondta Murray a BBC-nek. Djokovic úgy érzi, a skót játékos mentálisan sokkal erősebb az olimpia óta, tehát az a győzelem valóban áttörést hozhat neki.

23:55

Mats Wilander, az Eurosport szakértője szerint Murraynek csak agresszív játékkal lehet esélye, védekezve nem. Az idei borítás rendkívül gyors a US Openen, ami kedvezhet Djokovicnak.

23:57

A két játékos összesített mérlege 8-6 a második kiemelt szerb javára, ám idén egyelőre 2-2-re állnak.

2. forduló: Ivan Dodig 6:2, 6:1, 6:3
3. forduló: Feliciano Lopez 7:6 (7-5), 7:6 (7-5), 4:6, 7:6 (7-4)
4. forduló: Milos Raonic 6:4, 6:4, 6:2
negyeddöntő: Marin Cilic 3:6, 7:6 (7-4), 6:2, 6:0
elődöntő: Tomas Berdych 5:7, 6:2, 6:1, 7:6 (9-7)

00:01
2012. szeptember 11.

Kijött az Arthur Ashe stadionba a két játékos. Djokovic második, Murray harmadik kiemelt. Rafael Nadal Wimbledon óta sérült, Roger Federer kikapott mumusától, Tomas Berdychtől a negyeddöntőben.

00:03

A nézőket, a város energiáit és a világ legnagyobb stadionját is szereti a szerb klasszis a US Openben. Murrayről megjegyezte: a pályán nyújtott teljesítményüket nem befolyásolja a pályán kívüli barátságuk.

00:05

Murray három nyert szettre menő meccsen sosem verte meg Djokovicot, aki az utolsó 27 keménypályás GS-meccsét mind megnyerte.

00:08

Szettenként három inkorrekt challenget használhatnak a játékosok, plusz egyet a tie-breakben. A challenge kikérését azonnal jelezni kell.

00:09

Kezdődik a meccs.

00:11

Szél fúj

Tornádó egyelőre nincs, de erős szél fúj, egy zacskó be is repül a pályára. Meglepőbb viszont, hogy Murray mindjárt elveheti ellenfele adogatását, három bréklabdája van. Egy hosszú labdamenet végén aztán Djokovic outot üt, vezet Murray.

00:14

4-0

Nem kikényszerített hibák egyetlen játék után: 4-0, természetesen Djokovicnak.

00:16

Ezúttal Murray rontott hármat, Djokovicnak van három bréklabdája. Rossz térfélen áll a skót, de az első széllel szembeni pont az övé.

00:19

Murray is elbukja az adogatójátékát.

00:22

A szél az adogatásoknál odébb fújja a feldobott labdát, nehéz helyzetben a szerváló játékos. Murray el is jut 0:40-ig, de Djokovic mindhárom bréklabdát hárítja.

00:26

Négy bréklabdát hárítva hozza az adogatását a korábbi világelső, ezzel 0:1-ről fordít 2:1-re.

00:30

Az első sima adogatójáték, Murray semmire nyeri, két óriási labdamenetből is jobban jön ki.

00:36

Nagyot javult a játék, jóval gyorsabbak a labdamenetek. Murray pedig brékel megint: Djokovic kétszer kettős hibát üt (összesítésben 3-0-ra "vezet" e téren), illetve elveszít két hosszú menetet. Murray higgadtan játszik, egyelőre jobban alkalmazkodik a körülményekhez.

00:40

54 ütéses labdamenettel kápráztatják el a közönséget, már állni is alig bírnak a végén, Murray ront is egy tenyeresnél.

00:42

Megtartja brékelőnyét a skót, 4:2-re vezet, jól szervál, okosabban játszik, jobban elkapta a fonalat.

00:49

Nagy nehezen hozza az adogatását Djokovic, Murray ütött néhány nagy nyerőt, de a szerb nem akarja könnyen adni a szettet.

Forrás: AFP

00:52

Látványos hálócsata végén Murray kerül ajtó-ablak helyzetbe, de széleset üt. Djokovic ezzel közel kerül az egyenlítéshez, három bréklabdája van. Egyet hárít a skót, aztán az év védekezését mutatja be, de végül a fizika törvényeivel szemben ő is tehetetlen, Djokovic sokadik lecsapása elérhetetlen.

00:55

A labdamenetek átlagosan 8,3 ütésből állnak, ez jóval több, mint a keménypályás férfi meccseken általában.

00:59

Djokovic hozza az adogatását, aztán viszont Murray is, 5:5.

01:06

Djokovic határozott játékkal hozza a szervagémjét, 6:5.

01:12

Bár Djokovic kicsit megszorongatta ebben a játékban, Murray hozta az adogatását, következhet a rövidítés.

01:15

Egy minibrékkel 2-1-re vezet a címvédő a rövidítésben. Murray óriási labdamenet végén úszta meg a 3-0-s kezdést: Djokovic már támadásba lendült, de egy éles kereszttel Murray meg tudta lepni.

01:18

Magas labda

Djokovic olyan erővel küld a pályára egy lecsapást, hogy Murray hiába is helyezkedik jól, egyszerűen nem érheti el a labdát. Aztán elképesztő, 30 ütéses menet jön, Murray rövidít, Djokovic felér a hálóhoz, óriási csatában végül Murray hibáz.

01:22

Folyamatos nyomás alatt tartotta Djokovic Murrayt, aki hibázott is. Aztán viszont a szerb mentése akad el a háló tetejében, mikor nyitva Murray térfelének a jobb oldala. 5-4 Djokovicnak. Drámai pont következik: a szerb megcsúszik, mikor visszafelé kell indulnia egy labdára, a vetődős ütés a hálóban köt ki, 5-5.

01:27

Eddig 6:6 (6-6), mindketten 40-40 pontot szereztek 75 perc alatt.

01:28

Szettlabda Murraynek, ő adogat, feljön a hálóhoz - és beleüti a labdát, miközben az ellenfele már kiszolgáltatott helyzetben van.

01:31

Hibázott Djokovic is, 8-7 Murraynek, aztán egy nyesésekkel teli, furcsa játék végén a harmadik kiemelt átemeléssel próbálkozik, de nagyon rosszul, 8-8.

01:33

Egyenlő

Megint adogatóként van játszmalabdája Murraynek, de a negyedik eséllyel sem képes élni. Djokovic mosolyog, Murray ront.

01:35

Murray ötödik szettlabdáját ásszal hárítja Djokovic. A challenge sem segít a skóton, de van hatodik játszmalabda is.

01:38

11-10-nél egy necces adogatás miatt reklamál Murray, nem hallotta az érzékelő sípolását. Ennek ellenére ászértékű adogatással rukkol elő, és egy óra, 27 percnyi játék után behúzza az első szettet.

01:46

Murray kemény tenyeresekkel szó szerint padlóra küldi Djokovicot, és hozza a második játszma első játékát.

01:48

Forrás: AFP

01:49

Djokovic kőkemény fonák keresztet üt, mintha dühből. Csakhogy így semmire bukja el az adogatását.

01:53

Az elmúlt percekben kicsit széteső, tanácstalan lett Djokovic, ezért mikor üt egy jó returnt, a közönség egy része felhördül. A szoros meccsre vágyók az első játszmában a paradicsomban érezhették magukat, ezúttal viszont már 3:0 Murraynek.