Így készítsünk bodzaszörpöt friss bodzából!

bodzaszörp
Vágólapra másolva!
A bodza az egyik leggyakrabban használt gyógynövény a világon. Az őslakos amerikaiak fertőzések kezelésére használták, míg az ősi egyiptomiak az arcbőrükre és égési sérülésekre. Manapság is használják a népi orvoslásban Európa számos részén. A nyers bogyókat nem tanácsos megenni, ahogy a levelét sem, mert gyomorproblémákat okozhat, ugyanakkor a virágából számos finomságot készíthetünk, például szörpöt.
Vágólapra másolva!

A bodzavirág szerepe

Gyakran figyelmen kívül hagyják egészségre gyakorolt hatását, és inkább az aromája és az íze miatt használják például a különféle italok és ételek készítésére. A bodzának a virágát és megfelelően készítve a bogyóját is felhasználhatjuk,

ugyanakkor a leveleket, a kérget és a gyökereket messzire el kell kerülni.

Virágából isteni szörp, fagylalt, krém, sütemény, palacsinta, dzsem stb. készíthető. A lényeg, hogy a tenyérnyi virágokat mindig poros vagy forgalmas utaktól távol eső helyekről gyűjtsük. A legjobb, ha a saját udvarunkban nyílik, mert akkor biztosak lehetünk a szennyezettség hiányát illetően. Ám a rétek és mezők bodzája is kiváló.

Kattintson a képre, galéria nyílik a receptötletekkel!

bodza tea Gyógyteák, amik nyáron is jólesnek és jót tesznek
bodzalekvár
bodza
bodzaszörő
jamies italian menü otthon
fagylalt a világ körül
panna cotta Pezsgős desszertek - Kápráztasd el a vendégeidet!
palacsinta
bodzaecet
ehető virágok

A bodzavirág egészségügyi előnyei

Antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatása van, ezért használják a népi gyógyászatban. Leggyakrabban megfázás és influenza esetén fogyasztják. A bodzavirág vízhajtó és hashajtó is, így segíthet a székrekedés kezelésében.

Mivel antibakteriális és antivirális tulajdonságai is vannak, segíthet enyhíteni bizonyos allergiák tüneteit, és fokozhatja az immunrendszer működését.

Helyileg alkalmazva hozzájárulhat az ízületi fájdalom, az ízületi gyulladás és a duzzanatok enyhítésére. Továbbá csökkentheti a vércukorszintet, és kiváló szájvíz készíthető belőle. És ez még mindig nem minden ugyanis gazdag antioxidánsokban, elsősorban flavonokban és flavonolokban.

Hogyan gyűjtsük be a bodzát?

Fontos, hogy csakis biztonságos helyről szedjük a bodzavirágokat, a forgalmas utakat kerüljük el a kipufogógáz miatt, és a teljesen kinyílt virágtányérokat keressük elsősorban. Érdemes megfigyelni a bodza környezetét, hiszen ha gyümölcsfák közelében van, nem tudhatjuk, mikor permetezték utoljára őket. Illetve mielőtt leszednénk a virágokat, nézzük meg jó alaposan,

ha tetveket találunk rajta, akkor inkább keressünk másik bokrot.

A gyűjtés után jöhet a tisztítás. Érdemes tudni, hogy ha hideg vízzel lemossuk, akkor a virágpor egy része is odavész. Azonban sokan nem mossák meg a virágokat, hogy ne pazarolják a virágport.

Bodzaszörp. A kép csak illusztráció! Forrás: Shutterstock

Bodzaszörp készítése

Hozzávalók:

  • 25 bodzavirágtányér
  • 4,5 kg cukor
  • 7 l víz
  • 6 db citrom
  • 2 evőkanál citromsav

Elkészítés:
Tegyük fel forrni a vizet, ha elég meleg, keverjünk el benne a cukrot.
Amint elkészült a szirup, tegyük bele a bodzavirágokat, a felkarikázott citromot és a citromsavat.
Fedjük le és tegyük félreeső helyre legalább 4 napra, hogy az ízek összeérjenek.
Közben rendszeresen keverjük meg.
Amint letelt az idő, szűrjük le, adagoljuk üvegekbe és kész is a bodzaszörp.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!